Select Page

Проверете го вашето знаење и одговорете на поставените прашања

Прашање број 22

Кој го играше Џемс Бонд во "Diamonds are forever"?

1. Џорџ Лазенби
2. Шон Конери
3. Роџер Мур
4. Тимоти Далтон

Прашање број 17

Од која држава Тунис доби независност во 1956 година?

1. Алжир
2. Франција
3. Италија
4. Шпанија

Прашање број 10

Главен град на Саудиска Арабија е?

1. Медина
2. Ријад
3. Дубаи
4. Мека

Прашање број 11

Кој во 1996 година на Светското првенство постигна гол со рака во четвртфиналето против Англија?

1. Христо Стоичков
2. Клаудио Каниџа
3. Диего Марадано
4. Руди Волер

Прашање број 15

Аланд островите се влез во кои води?

1. Финскиот залив
2. Бело море
3. Заливот Ботније
4. Заливот Рига

Прашање број 30

Играв за репрезентацијата на Франција. Во финалето на светското првенство во 2006 година сум исклулен поради удар со глава на италијански играч. Кој сум јас?

1. Тиери Анри
2. Давид Трезаге
3. Клауд Макелеле
4. Зинедин Зидан

Прашање број 24

На која држава и припаѓа Гренланд?

1. Норвешка
2. Британија
3. Данска
4. Ирска

Прашање број 23

Чиј стадион го носи името Craven Cottage?

1. Дерби Каунти
2. Блекбурн Роверс
3. Болтон Вондерерс
4. Фулам ФК

Прашање број 13

Kој тим игра на Естадио Де Луз?

1. Бенфика
2. Порто
3. Тенерифе
4. Малорка

Прашање број 7

Чија територија денес од модерните држави во целост ја нема окупирано Римското царство?

1. Германија
2. Француска
3. Грчка
4. Шпанија

Прашање број 20

Роден сум на 30 октомври 1960 година и во 1982 година дојдов во Барселона за тогаш рекордните 5.000.000 фунти. Кој сум јас?

1. Христо Стоичков
2. Диего Марадано
3. Џејми Морено
4. Алеско Ескадариан

Прашање број 2

Кој го освоил Светското првенство во 2002 година

1. Бразил
2. Италија
3. Шпанија
4. Франција

Прашање број 4

Кој парламен го носи името Алтинг?

1. Северна Ирска
2. Шкотска
3. Островот Ман
4. Исланд

Прашање број 3

Кој е главен град на Белорусија?

1. Казан
2. Рига
3. Минск
4. Доњецк

Прашање број 25

Кој од овие книги ги напишал Цезар?

1. Рес Гасте Диви Аугусти
2. Про Марчело
3. Метаморфоза
4. Де Бело Галичо

Прашање број 19

Кој ја пее песната "Љуби Љубице"

1. Жељко Јоксимовиќ
2. Амир Казиќ Лео
3. Здравко Чолиќ
4. Борис Новковиќ

Прашање број 8

На која држава е главен град Каракас?

1. Колумбија
2. Аргентина
3. Венецуела
4. Мексико

Прашање број 16

Која земја го освои првото светското првенство во фудбал?

 

1. Бразил
2. Германија
3. Аргентина
4. Уругвај

Прашање број 28

Кој е главен град на Нигерија?

1. Лагос
2. Киншаса
3. Ндџамена
4. Улан Батор

Прашање број 12

Станав прв британски играач кој е прогласен за витез во 1965 година. Кој сум јас?

1. Стенли Метјус
2. Боби Чарлтон
3. Ни еден од понудените
4. Џамал Луис

Прашање број 26

Прв Американски претседател бил?

1. Џон Кенеди
2. Џорџ Вашингтон
3. Абрахам Линколн
4. Роналд Реган

Прашање број 1

Преминав во Јувентус во 1990 година за 7.000.000 фунти. пред тоа дадов 24 гола во 40 натпревари за Фиорентина. Кој сум јас?

1. Зинадин Зидан
2. Алесио Тахинарди
3. Роберто Багио
4. Антонио Конте

Прашање број 9

Во која земја е роден Арнолд Шварценегер?

1. Германија
2. САД
3. Австрија
4. Англија

Прашање број 18

Силвестер Сталоне глумеше во филмор Роки? Кое е неговото целосно име?

 

1. Роки Балбоа
2. Роки Сталион
3. Роки Марсиано
4. Роки Робинсон

Прашање број 14

Кој тим игра на Весерст стадионот?

 

1. Борусија Дортмунд
2. Шалке 04
3. Бајер Леверкузен
4. Вердер Бремен

Прашање број 5

Најголем капацитет во Европа има Ноу Камп. Во кој град е со 90.000 места, втор по големина во Европа?

1. Киев
2. Москва
3. Дортмунд
4. Рим

Прашање број 27

Кој остров од Италија го раздвојува Лигурското Море?

1. Корзика
2. Сицилија
3. Крета
4. Малта

Прашање број 29

Продолжете го оригиналното име на филмот на Харисон Хорд: What lies...

1. Beneath
2. In the sheets
3. In the house
4. On the shore

Прашање број 6

Името на албумот на Жељко Јоскимовиќ од 2019 година е ?

1. Љубави
2. Свет је мој
3. Најбоље од свега
4. Судар

Прашање број 21

Кој игра на стадионот Шукру Сарачоглу

1. Галатасарај
2. Истанбулспор
3. Фенербахче
4. Бешикташ

Сите 30 прашања се комплетирани!


Сподели резултат:

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam