Select Page

КВИЗ

Квиз

Проверете го вашето знаење и одговорете на поставените прашања

Прашање број 23

Чиј стадион го носи името Craven Cottage?

1. Блекбурн Роверс
2. Фулам ФК
3. Болтон Вондерерс
4. Дерби Каунти

Прашање број 28

Кој е главен град на Нигерија?

1. Киншаса
2. Улан Батор
3. Ндџамена
4. Лагос

Прашање број 30

Играв за репрезентацијата на Франција. Во финалето на светското првенство во 2006 година сум исклулен поради удар со глава на италијански играч. Кој сум јас?

1. Давид Трезаге
2. Зинедин Зидан
3. Тиери Анри
4. Клауд Макелеле

Прашање број 7

Чија територија денес од модерните држави во целост ја нема окупирано Римското царство?

1. Шпанија
2. Грчка
3. Германија
4. Француска

Прашање број 27

Кој остров од Италија го раздвојува Лигурското Море?

1. Корзика
2. Крета
3. Сицилија
4. Малта

Прашање број 11

Кој во 1996 година на Светското првенство постигна гол со рака во четвртфиналето против Англија?

1. Христо Стоичков
2. Диего Марадано
3. Клаудио Каниџа
4. Руди Волер

Прашање број 26

Прв Американски претседател бил?

1. Џорџ Вашингтон
2. Џон Кенеди
3. Абрахам Линколн
4. Роналд Реган

Прашање број 24

На која држава и припаѓа Гренланд?

1. Норвешка
2. Ирска
3. Британија
4. Данска

Прашање број 1

Преминав во Јувентус во 1990 година за 7.000.000 фунти. пред тоа дадов 24 гола во 40 натпревари за Фиорентина. Кој сум јас?

1. Роберто Багио
2. Алесио Тахинарди
3. Антонио Конте
4. Зинадин Зидан

Прашање број 25

Кој од овие книги ги напишал Цезар?

1. Рес Гасте Диви Аугусти
2. Про Марчело
3. Метаморфоза
4. Де Бело Галичо

Прашање број 19

Кој ја пее песната "Љуби Љубице"

1. Амир Казиќ Лео
2. Жељко Јоксимовиќ
3. Борис Новковиќ
4. Здравко Чолиќ

Прашање број 16

Која земја го освои првото светското првенство во фудбал?

 

1. Уругвај
2. Германија
3. Аргентина
4. Бразил

Прашање број 3

Кој е главен град на Белорусија?

1. Минск
2. Доњецк
3. Казан
4. Рига

Прашање број 15

Аланд островите се влез во кои води?

1. Заливот Ботније
2. Бело море
3. Финскиот залив
4. Заливот Рига

Прашање број 2

Кој го освоил Светското првенство во 2002 година

1. Бразил
2. Франција
3. Италија
4. Шпанија

Прашање број 18

Силвестер Сталоне глумеше во филмор Роки? Кое е неговото целосно име?

 

1. Роки Робинсон
2. Роки Сталион
3. Роки Марсиано
4. Роки Балбоа

Прашање број 20

Роден сум на 30 октомври 1960 година и во 1982 година дојдов во Барселона за тогаш рекордните 5.000.000 фунти. Кој сум јас?

1. Христо Стоичков
2. Џејми Морено
3. Диего Марадано
4. Алеско Ескадариан

Прашање број 22

Кој го играше Џемс Бонд во "Diamonds are forever"?

1. Тимоти Далтон
2. Роџер Мур
3. Џорџ Лазенби
4. Шон Конери

Прашање број 29

Продолжете го оригиналното име на филмот на Харисон Хорд: What lies...

1. In the house
2. In the sheets
3. On the shore
4. Beneath

Прашање број 13

Kој тим игра на Естадио Де Луз?

1. Малорка
2. Тенерифе
3. Порто
4. Бенфика

Прашање број 21

Кој игра на стадионот Шукру Сарачоглу

1. Истанбулспор
2. Бешикташ
3. Галатасарај
4. Фенербахче

Прашање број 14

Кој тим игра на Весерст стадионот?

 

1. Бајер Леверкузен
2. Вердер Бремен
3. Шалке 04
4. Борусија Дортмунд

Прашање број 10

Главен град на Саудиска Арабија е?

1. Дубаи
2. Ријад
3. Мека
4. Медина

Прашање број 17

Од која држава Тунис доби независност во 1956 година?

1. Алжир
2. Шпанија
3. Франција
4. Италија

Прашање број 12

Станав прв британски играач кој е прогласен за витез во 1965 година. Кој сум јас?

1. Џамал Луис
2. Ни еден од понудените
3. Боби Чарлтон
4. Стенли Метјус

Прашање број 8

На која држава е главен град Каракас?

1. Колумбија
2. Венецуела
3. Мексико
4. Аргентина

Прашање број 9

Во која земја е роден Арнолд Шварценегер?

1. САД
2. Германија
3. Англија
4. Австрија

Прашање број 4

Кој парламен го носи името Алтинг?

1. Шкотска
2. Островот Ман
3. Северна Ирска
4. Исланд

Прашање број 5

Најголем капацитет во Европа има Ноу Камп. Во кој град е со 90.000 места, втор по големина во Европа?

1. Дортмунд
2. Киев
3. Москва
4. Рим

Прашање број 6

Името на албумот на Жељко Јоскимовиќ од 2019 година е ?

1. Свет је мој
2. Судар
3. Најбоље од свега
4. Љубави

Сите 30 прашања се комплетирани!


Сподели резултат:

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam